Własny biznes

internewtWiele osób, które cenią sobie niezależność, myśli o własnym biznesie. Dzięki temu można być samemu sobie szefem i można podejmować wszystkie decyzje samodzielnie. Ważne jest to, aby zastanowić się nad branżą w jakiej chcemy działać. Tak naprawdę każdy z nas może założyć firmę jaką chce, ponieważ przy większości z nich kroki w urzędach są takie same. Zawsze należy pamiętać o tym, aby dokładnie przeliczyć środki, które będzie trzeba zainwestować w powstanie firmy, koszty jakie się z tym wiążą, a także jakie zyski konkretna działalność może przynieść. Na przykład zakładanie wypożyczalni wiążę się z kosztami na start. Przy zakładaniu załóżmy wypożyczalni filmów na DVD, sukien ślubnych, czy innych rzeczy, należy na początku zaopatrzyć się w odpowiednią ilość przedmiotów, które będziemy wypożyczać. Na początku będzie to wymagało sporych środków finansowych, ale należy pamiętać, że w przyszłości przy każdym wypożyczeniu konkretnego przedmiotu będziemy otrzymywali korzyści finansowe. Oczywiście każdy kto chce prowadzić własny biznes powinien wziąć pod uwagę koszty wynajmu lokalu, a także koszty zatrudnionych pracowników i mimo że w takiej sytuacji jest się szefem i nie trzeba słuchać niczyich poleceń to właśnie na właścicielu spoczywa odpowiedzialność wiążąca się z wyborem odpowiednich pracowników. Prowadzenie własnej firmy, tak jak wiele innych czynności ma swoje wady i zalety, dlatego poza kalkulacją kosztów, należy także wziąć pod uwagę inne kwestie związane z założeniem działalności gospodarczej.

A może z dotacją?

Dotacje dla firm od wielu lat są tematem do zagorzałych rozmów i dyskusji. Liczba osób, które skorzystały z tej formy pomocy jest bardzo duża, są wśród nich przedsiębiorcy z niemalże każdej branży. Jeśli idea biznesu jest zgodna z wymogami konkursów, istnieje duża szansa na to, że uda się uzyskać takie dofinansowanie.

Długa i wyboista droga po dotacje

Niestety, droga po dotacje bywa długa i wyboista. Trudności sprawić może już samo wypełnienie wniosku. A od tego w dużej mierze zależy nasz sukces, znaczna część wniosków odpada, bowiem już na wstępie na skutek właśnie nieprawidłowego ich wypełnienia, błędów formalnych i merytorycznych. Aby temu przeciwdziałać, należy uważnie zapoznać się z regulaminem i wytycznymi, a w razie potrzeby skorzystać z fachowego wsparcia zajmujących się tym instytucji i organizacji.

Jeśli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet, jeśli znajdziemy się w grupie beneficjentów, nikt nie wypłaci nam pieniędzy od razu do ręki. Środki przyznane z dotacji muszą nie tylko być wydatkowane w odpowiedni sposób, ale także w odpowiedni sposób rozliczone. Nie może tu być mowy o jakiejkolwiek dowolności w tym temacie, zwłaszcza, że jest to bardzo szczegółowo sprawdzane i w przypadku zaistnienia nieprawidłowości – egzekwowane. Konieczność zwrotu uzyskanych środków i to jeszcze wraz z odsetkami nie jest z pewnością w interesie przedsiębiorcy warto, więc zadbać, by osoby weryfikujące nie miały w związku z tym żadnych zastrzeżeń.