Paź 23

Cukrzyca – choroba cywilizacji

pompaJedną z coraz częściej spotykanych chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca. W określeniach medycznych choroba ta występuje pod nazwą cukrzycy typu 1 i 2, są też inne odmiany tej choroby występujące znacznie rzadziej jak na przykład cukrzyca ciężarnych. Najczęściej występującą odmianą jest cukrzyca typu 1, polega ona na naturalnym niewystarczającym wydzielaniu insuliny przez trzustkę. Typ 2 cukrzycy objawia się uszkodzeniem komórek trzustki aż do zaprzestania wydzielania insuliny przez trzustkę.

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań medycznych, pozwalającym na odpowiednią kontrolę cukrzycy jest pompa insulinowa. To niewielkich rozmiarów urządzenie pozwala na całodobową kontrolę poziomu cukru i podawaniu pacjentowi insuliny łatwo przyswajalnej.
Choremu pod skórą instaluje się niewielkich rozmiarów zestaw infuzyjny, dzięki któremu chory sam może regulować sobie dawkowanie insuliny.

Nowoczesne urządzenia posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające na przykład obliczenia dotyczące potrzebnych dawek insuliny przypadających na posiłki, lub sprawdzają poziom cukru i korygują zbyt wysoki jego poziom. Pacjent stosujący pompę insulinową musi koniecznie pamiętać o badaniach poziomu cukru we krwi i w razie potrzeby ustalać dawki wprowadzając korekty. Wszystko to uzależnione jest od aktywności fizycznej lub od jakości posiłków jakie spożywał w danym dniu.

Ten sposób leczenia ludzi chorych na cukrzycę pozwala na wyeliminowanie zastrzyków ułatwiając jednocześnie terapię, pozwala również choremu na elastyczny tryb życia. Urządzenie to stosowane może być u pacjentów w różnym wieku, chorych na cukrzycę, która wymaga podawania insuliny.

Jak wykazują statystyki na świecie choruje i leczy się przy użyciu pompy insulinowej ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy ludzi, pozwala to im żyć i funkcjonować w miarę normalnie